Tuoreet aiheet ja uutiset meiltä

rss Ajankohtaista

6.5.2018 10.10

Järjestöpäivillä palkittiin ansioituneita toimijoita

palkitut 2018
Järjestöpäivillä kukitettiin Pasi Huhtanen (vas.), Diabetesförening i Åboland, jonka edustajina olivat Nina Bäckström ja Regina Lindman-Korpi sekä Anders Laurén.


Diabetesliiton järjestöpäivillä Tampereella palkittiin ansioituneita diabetesyhteisön toimijoita. 

Toimintapalkinnot myönnettiin Hypokoira ry:lle sekä Diabetesförening i Åboland -yhdistykselle

Hypokoira ry on aktiivisella toiminnallaan tehnyt tunnetuksi hypokoiria, niiden omistajia ja hypokoiran tuomia hyötyjä diabeetikon arkeen. Yhdistys on kehittänyt hypokoirien koulutusta ja laaduntarkkailun prosessia sekä toiminnallaan merkittävästi edistänyt hypokoirien asemaa lainsäädännössä.

Diabetesförening i Åboland on onnistunut aktivoimaan jäsenistöään liikuntatapahtumissa. Yhdistys on koordinoinut valtakunnallista ruotsinkielisten perheiden verkossa tapahtuvaa vertaistukea sekä järjestänyt valtakunnallisia vertaistukitapaamisia suomenruotsalaisten diabeetikkolasten vanhemmille.

Tunnustuspalkinnot myönnettiin Virpi Kanthille ja Pasi Huhtaselle.

Virpi Kanth on useamman vuoden ajan johtanut Ähtärinjärven Diabetesyhdistystä määrätietoisesti. Puheenjohtaja on henkilökohtaisesti luonut ja ylläpitänyt yhdistyksen suhteita yhdistyksen toimialueella niin kuntiin kuin muihin yhdistyksiin. Hän oli alusta asti aktiivisesti mukana luomassa Yksi Elämä -liikuntaryhmiä Ähtärissä. Virpi Kanth on ollut aktiivinen toimija Etelä-Pohjanmaan uuden diabetesyhdistyksen suunnittelussa ja rakentamisessa.

Pasi Huhtanen on toiminut aktiivisesti Porin seudun diabeetikoiden puheenjohtajana. Oman yhdistyksen toiminnan lisäksi Huhtanen on ollut mukana alueellisessa sote-valmistelussa sekä valtakunnallisen soteverkoston toiminnassa ja Diabetesliiton vaalityöryhmän työssä.

Liiton korkein ansiomerkki myönnettiin Anders Laurénille. Hän oli perustamassa Väståbolandsin diabetesyhdistystä vuonna 1988 ja on sen jälkeen toiminut yhdistyksen puheenjohtajana sekä Mellersta Nylands Diabetesföreningen MENDI:n puheenjohtajana. Lisäksi hän on ollut pitkään Diabetesliiton hallituksen jäsen.Palaa otsikoihin

Tämä sivusto käyttää evästeitä sivuston käyttöä koskevien tietojen keräämiseksi. Kun käytät tätä sivustoa, hyväksyt evästeiden käytön.
Sulje

Evästekäytännöt

Tätä sivustoa käyttämällä hyväksyt, että voimme asettaa evästeitä tietokoneellesi tai mobiililaitteeseesi.

1. Mitä evästeet ovat?

Evästeet ovat pieniä datatiedostoja, jotka siirtyvät tietokoneellesi, kun otat yhteyden johonkin verkkosivustoon. Evästeet tallentuvat selaimen käyttämien tiedostojen yhteyteen.

Lisätietoa evästeistä saat sivulta www.aboutcookies.org.

2. Miksi evästeitä käytetään?

Evästeet tunnistavat tietokoneesi, kun tulet sivustolle uudelleen. Ne muistavat myös sivustolla aikaisemmin tekemäsi valinnat ja parantavat siten sivuston käyttökokemusta. Evästeiden avulla pystyy esimerkiksi tunnistamaan käyttäjän laitteet sekä mukauttamaan mahdollisia mainoksia sivuilla sekä mahdollisissa muissa palveluissa.

3. Mitä evästeitä käytetään?

Jotkin evästeet ovat sivustomme teknisen toiminnan ja käytön vuoksi välttämättömiä. Nämä evästeet eivät kerää käyttäjästä tietoa, jota voitaisiin hyödyntää markkinoinnissa tai muistamaan käyttäjän valitsemia sivustoja.

Suorituskykyä mittaavat evästeemme keräävät tietoa siitä, miten käyttäjät käyttävät verkkosivujamme (esim. eniten käytetyt sivut, mahdolliset virheviestit). Nämä evästeet eivät kerää käyttäjistä tunnistettavia tietoja, vaan ne ovat anonyymejä ja niitä käytetään ainoastaan parantamaan nettisivujen toimivuutta.

Sivuilla olevat kolmansien osapuolten liitännäispalvelut (esim. mainokset, YouTube-videot, Google-tilastointi tai Facebook-liitännäiset) saattavat tallentaa käyttäjän tunnistamiseen käytettävää tietoa, mihin emme valitettavasti voi vaikuttaa. Jos haluat estää niitä seuraamasta liikkumistasi verkossa, voit kytkeä ns. kolmannen osapuolen evästeet pois käytöstä selaimesi asetuksista. Ohjeet löydät selaimesi ohjesivuilta.

Sivuillamme saattaa olla myös painikkeita, jotka helpottavat sisällön jakamista eri verkkoviestintäympäristöihin ja sosiaaliseen mediaan. Jos käytät näitä painikkeita, valitsemaltasi palvelulta voidaan asettaa eväste päätelaitteellesi. Nämä evästeet eivät ole hallinnassamme. Lisätietoja kolmannen osapuolen evästeiden käytöstä saat kyseisen osapuolen verkkosivulta.

4. Evästeiden hallinta ja estäminen

Jos et halua vastaanottaa evästeitä, voit muuttaa Internet-selaimesi asetuksia niin, että saat ilmoituksen aina kun evästeitä ollaan lähettämässä tietokoneellesi. Vaihtoehtoisesti voit estää evästeiden käytön kokonaan. Evästeiden käyttöä voi rajoittaa tai sen voi estää Internet-selaimen kautta (katso tarkemmat tiedot selaimen ohjeista).

Jos estät evästeiden tallennuksen tai poistat ne käytöstä, jotkin verkkosivujemme toiminnoista eivät välttämättä toimi oikein.

Sulje