Ajankohtaista arkisto

9.5.2017 15.53

Diabetesliitto palkitsi aktiivisia yhdistyksiä ja henkilöitä

Diabetesliiton hallitus palkitsi Turussa järjestöpäivillä 6.5. aktiivisia diabetesyhteisön toimijoita. Kaksi yhdistystä, Akaan Seudun Diabetesyhdistys sekä Lieksan Diabetesyhdistys, saivat toimintapalkinnot. Tuula Rossi-Määtälle ja Tuulia Kärkkäiselle myönnettiin tunnustuspalkinnot.

Akaan Seudun Diabetesyhdistys on jo useamman vuoden ajan järjestänyt monipuolista toimintaa ja tiedottanut toiminnastaan hyvin. Tämän seurauksena yhdistyksen jäsenmäärä on kasvanut voimakkaasti.

Lieksan Diabetesyhdistys on niin ikään aktiivisella toiminnallaan kasvattanut näkyvyyttään ja lisännyt jäsenmääräänsä huomattavasti. 

Tuula Rossi-Määttä on toiminut tiiviisti sekä Sotkamon Diabetesyhdistyksessä että yhdistyksen hallinnoimassa Turinatuvassa Sotkamossa. Hän järjestää aktiivisesti toimintaa ja osallistuu edunvalvontaan. Tuula Rossi-Määttä on verkostoitunut monipuolisesti Sotkamossa muiden yhdistysten ja päätöksentekijöiden kanssa.

Tuulia Kärkkäinen toimii aktiivisesti erityisesti Lohjan Diabetesyhdistyksen perhekerhon vetäjänä sekä perhe- ja nuorten toiminnan ideoijana ja vetäjänä. Hän on monipuolinen verkostoituja, joka hyödyntää ammattitaitoaan vapaaehtoistoiminnassa.

Palaa otsikoihinSivua viimeksi päivitetty: 21.9.2010
Tämä sivusto käyttää evästeitä sivuston käyttöä koskevien tietojen keräämiseksi. Kun käytät tätä sivustoa, hyväksyt evästeiden käytön.
Sulje

Evästekäytännöt

Tätä sivustoa käyttämällä hyväksyt, että voimme asettaa evästeitä tietokoneellesi tai mobiililaitteeseesi.

1. Mitä evästeet ovat?

Evästeet ovat pieniä datatiedostoja, jotka siirtyvät tietokoneellesi, kun otat yhteyden johonkin verkkosivustoon. Evästeet tallentuvat selaimen käyttämien tiedostojen yhteyteen.

Lisätietoa evästeistä saat sivulta www.aboutcookies.org.

2. Miksi evästeitä käytetään?

Evästeet tunnistavat tietokoneesi, kun tulet sivustolle uudelleen. Ne muistavat myös sivustolla aikaisemmin tekemäsi valinnat ja parantavat siten sivuston käyttökokemusta. Evästeiden avulla pystyy esimerkiksi tunnistamaan käyttäjän laitteet sekä mukauttamaan mahdollisia mainoksia sivuilla sekä mahdollisissa muissa palveluissa.

3. Mitä evästeitä käytetään?

Jotkin evästeet ovat sivustomme teknisen toiminnan ja käytön vuoksi välttämättömiä. Nämä evästeet eivät kerää käyttäjästä tietoa, jota voitaisiin hyödyntää markkinoinnissa tai muistamaan käyttäjän valitsemia sivustoja.

Suorituskykyä mittaavat evästeemme keräävät tietoa siitä, miten käyttäjät käyttävät verkkosivujamme (esim. eniten käytetyt sivut, mahdolliset virheviestit). Nämä evästeet eivät kerää käyttäjistä tunnistettavia tietoja, vaan ne ovat anonyymejä ja niitä käytetään ainoastaan parantamaan nettisivujen toimivuutta.

Sivuilla olevat kolmansien osapuolten liitännäispalvelut (esim. mainokset, YouTube-videot, Google-tilastointi tai Facebook-liitännäiset) saattavat tallentaa käyttäjän tunnistamiseen käytettävää tietoa, mihin emme valitettavasti voi vaikuttaa. Jos haluat estää niitä seuraamasta liikkumistasi verkossa, voit kytkeä ns. kolmannen osapuolen evästeet pois käytöstä selaimesi asetuksista. Ohjeet löydät selaimesi ohjesivuilta.

Sivuillamme saattaa olla myös painikkeita, jotka helpottavat sisällön jakamista eri verkkoviestintäympäristöihin ja sosiaaliseen mediaan. Jos käytät näitä painikkeita, valitsemaltasi palvelulta voidaan asettaa eväste päätelaitteellesi. Nämä evästeet eivät ole hallinnassamme. Lisätietoja kolmannen osapuolen evästeiden käytöstä saat kyseisen osapuolen verkkosivulta.

4. Evästeiden hallinta ja estäminen

Jos et halua vastaanottaa evästeitä, voit muuttaa Internet-selaimesi asetuksia niin, että saat ilmoituksen aina kun evästeitä ollaan lähettämässä tietokoneellesi. Vaihtoehtoisesti voit estää evästeiden käytön kokonaan. Evästeiden käyttöä voi rajoittaa tai sen voi estää Internet-selaimen kautta (katso tarkemmat tiedot selaimen ohjeista).

Jos estät evästeiden tallennuksen tai poistat ne käytöstä, jotkin verkkosivujemme toiminnoista eivät välttämättä toimi oikein.

Sulje