Styrelsen

Presidiet och ledamöter

De förtroendevaldas förhållande till diabetes anges på följande sätt: t1d eller t2d (har själv typ 1- resp. typ 2-diabetes), barnd (har barn med diabetes), närd (annan närstående har diabetes), yrk (yrkesmässigt intresse).

  • ordförande Tommi Vasankari,direktör,MD, S:t Karins, närd, yrk, tfn 040-5059157, tommi.vasankari(snabel-a)uta.fi
  • förste vice ordförande Jaakko Pihlajamäki, direktör, yrk, tfn 044-4154100, jaakko.pihlajamaki(snabel-a)netikka.fi
  • andre vice ordförande Nelli Bäckman, produkt chef, Vanda, t1d, tfn 040-7424614, nelli.backman(snabel-a)gmail.com
  • tredje vice ordförande Eija Räihä, verkställande direktör, Rovaniemi, närd, tfn 050-4432127, eijaer.raiha(snabel-a)gmail.com

Ledamöter

Sari Sarkomaa, riksdagsledamot, Helsingfors, yrk, närd, tfn 050 511 3033, sari.sarkomaa(snabel-a)eduskunta.fi

Marja Rautavirta, diabetessjuksköterska, Björneborg, yrk, tfn 0500-956450, marja.rautavirta(snabel-a)hotmail.com

Anders Laurén, group controller, Helsingfors, t1d, barnd, närd, tfn 040-7031086, anderslauren05(snabel-a)gmail.com

Hannu Järveläinen, professor, Åbo, yrk, tfn 050-4913138, hanjar(snabel-a)utu.fi

Antti Kivelä
, direktör, Helsingfors, yrk, tfn 029 461 8265, antti.kivela(snabel-a)sitra.fi

Stiina Parkkamäki, apotekare, Mäntyharju, t1d, tfn 040-5659365, stina.parkkamaki(snabel-a)gmail.com

Timo Rajala, förvaltningsdirektör, Ackas, t2d, tfn 050-3248658, timo.rajala(snabel-a)gmail.com

Sari Siikasalmi, founding partner, Helsingfors, yrk, närd, sari.siikasalmi(snabel-a)vimmacc.fi

Erkki Vartiainen, professor, yrk, tfn 029 524 8622, erkki.vartiainen(snabel-a)thl.fi

Den här webbplatsen använder kakor (cookies) för statistik och sökfunktion.
Stänga

Kakor (”cookies”)

För att få den här webbplatsen att fungera ordentligt skickar vi ibland små filer till din dator. Dessa filer kallas kakor eller ”cookies”. De flesta större webbplatser gör på samma sätt.

1. Vad är kakor?

Kakorna är små textfiler som sparas på din dator, telefon eller surfplatta när du besöker webbplatsen. Kakorna hjälper webbplatsen att komma ihåg dina inställningar (t.ex. användarnamn, språk, textstorlek och andra förhandsval) under en viss tid. Tanken är att du inte ska behöva göra om inställningarna varje gång du går in på webbplatsen eller bläddrar mellan olika sidor.

2. Hur använder vi kakorna?

På flera av våra sidor används kakor för att komma ihåg dina inställningar (t.ex. användarnamn, språk, textstorlek och andra förhandsval.)

Vissa videoklipp på webbplatsen använder också kakor för att samla in anonym statistik om hur du hittade dit och vilka videoklipp du har sett.

Kakorna är inte helt nödvändiga för att webbplatsen ska fungera, men de gör det lättare för dig att söka information. Du kan ta bort eller blockera kakorna, men i så fall får du vara beredd på att webbplatsen inte fungerar optimalt.

Kakorna används inte för att identifiera dig som person och de insamlade uppgifterna står helt under vår kontroll. Kakorna används bara i de syften som nämns här.

3. Hur du kan kontrollera kakorna

Du kan kontrollera och radera kakor precis som du vill. Läs mer på aboutcookies.org. Du kan ta bort alla kakor som finns på din dator och du kan ställa in webbläsaren så att den inte tar emot några kakor. I så fall måste du eventuellt göra om vissa inställningar varje gång du går in på en webbplats och vissa tjänster och funktioner kanske inte fungerar.

Stänga